Abdi_Ipekci

 

1 Şubat 1979 tarihinde suikastla susturulan, Türk medyasının onurlu üyelerinden; Atatürk, demokrasi ve gazetecilik ilkelerinin yılmaz savunucusu, Mektebimizin 1948 yılı mezunlarından, çok değerli ağabeyimiz Abdi İpekçi’yi ölümünün 38. yılında sevgi ve saygıyla andık.

Uzun zamandır, yıllarını verdiği gazete tarafından düzenlenen Abdi İpekçi Ödülleri’nin bu sene verilmeyecek olması üzerine harekete geçen Derneğimiz, İpekçi Ailesi’nin onayı ile Abdi İpekçi adının en değer verdiği kurum bünyesinde yaşatılması amacıyla, 2017 – 2018 eğitim yılından başlamak üzere “Abdi İpekçi Bursu”nu oluşturmuştur. 2017 yılından itibaren, her sene bir Galatasaray Lisesi öğrencisi Abdi İpekçi adına oluşturulan bu burs ile okutulacaktır.

İlk olarak 20 Ocak 2017 akşamı Cemiyet’te düzenlenen, Şükrü Munoğlu(108)’nun sahnelediği “Hasret – Nazım Hikmet Şiirleri Dinletisi” etkinliğinde, Başkan Polat Bengiserp tarafından, ağabeyimizin kızı Nüket İpekçi eşliğinde katılımcılara duyurulan bu güzel haberi sizlerle de paylaşmaktan mutluluk duyuyor, değerli Abdi Ağabeyimizin hatırası önünde bir kere daha saygıyla eğiliyoruz.

Önümüzdeki günlerde benzeri değerli Galatasaraylılar adına oluşturulacak burs fonlarının, sizlerin öneri ve şartlı bağışları ile gelişeceği inancındayız.

Saygılarımızla,